scripti forum
Scriptlerin Ana Sayfa » Merhaba Lütfen Giriş Yapın
Android Programlama Uygulama Geliştirme Sayfayasına Dön »
Tarih : 19.10.2019 Saat : 07:53

Android Studio Merhaba Android UygulamasıMustafa SAYILAN
Merhaba sizlere kısaca android studio ile nasıl android uygulama yapılabileceği konusunda kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Bu günki konumuz android studio nedir , nasıl indirilir, android uygulama nasıl yapılır şeklindeki sorularınıza umarım ufak çözümler olacaktır.

android studio , eclipse veya netbeans gibi android uygulama geliştirebileceğiniz bir ide (geliştirme aracı) 'dir

Android studio Android Studio indir linkinden "Download Android Studio" butonuna basarak indirebilirsiniz.
Mustafa SAYILAN
Android studio ide indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra bir kaç güncelleme isteyecektir ve bu güncellemeler ile Android SDK yani android kütüphaneleri ve diğer yardımcı ıvır zıvırlar bilgisayarınıza kurulacaktır.
Android studio ilk açıldığında Buradaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir.
Android uygulamamızı yazmaya başlayabilmek için yapmamız gereken "Start a new Android Studio project" yazısına tıklamak ve adımları takip etmek. Adımları sizlere resimler ile örnekliyorum.Proje ismi ve paket ayarları


Android Versiyon Seçimi
Bu kısımda seçim tamamen size kalmış. Android SDK manager den yüklü olan bütün android versiyonlarını burada görebilir, seçebilirsiniz. Seçeceğimiz Minimum SDK , android uygulamamız en düşük hangi android sürümünde çalışsın manasındaAndroid Versiyon Seçimi Bu kısımda android uygulamamız için android studio bizlere seçenekler sunuyor. Uygulamanız için hangisi uygunsa seçebilirsiniz. İlk uygulamamızı oluşturduğumuz için buradaki başlıkları size açıklamak yerine Empty Activity yi seçmenizi rica ediyorumProje ismi ve paket ayarları
Burada uygulama çalıştırıldığında açılacak ve işlemlerin yapılacağı ilk activity yi seçiyoruz. Activity etkinlik demektir. Mesela burada ilk activity ismimize ActivityGiris diyebilirdik veya IlkActivity de diyebiliriz bu tamamen bize kalmış. İlk activity ismimizi belirledikten sonra Finish butonuna basıyoruz ve android studio bizim için uygulamayı yazacağımız projeyi oluşturuyor.
Proje ismi ve paket ayarları
Tüm işem tamamlanıp, projemiz oluştuktan sonra karışımıza gelen ilk enranda ActivityGiris dosyası (dosya bir java class dır) açılıyor ve test etmek istediğimizde SHIFT + F10 tuşlarına basarak ANdroid sanal makinası seçebileceğimiz veya oluşturabileceğimiz ekran ile karşılaşıyoruz. Sanal makinamızı daha önceden oluşturduysak uygulama Hello World yazısı ile android emulatörümüzde açılıyor. Emulatör yani sanal makina bilgisayarımızda açılan sanki bir android telefon ve /veya tablet gibi görev yapan bir deneme aracıdır.Başlık :

 

 Sn Forum | Kodlama:Mustafa Sayılan Tasarım:Hakan Ataman
Forum Ana Sayfa [Valid RSS] Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS! Mustafa SAYILAN bahis scripti